Strik fra Astrid Lindgrens verden
299,00 DKK
Forfatter: Hanne Andreassen Hjelmås & Torunn Steinsland
ISBN: 9788743606321
Original titel: Strikk fra Astrid Lindgrens verden – Disignet av KlompeLOMPE
Oversat af: Rachel Søgaard
Indbinding: Indbundet
Sider: 186
Udgivelsesdato: 2025-06-13
Originalt sprog: Norsk
Strik fra Astrid Lindgrens verden
I denne fantastiske strikkebog finder du strik inspireret af Pippi, Emil, Ronja Røverdatter, børnene i Bulderby og mange andre af Astrid Lindgrens elskede fortællinger.
KlompeLOMPE-designerne har ladet sig inspirere af Astrid Lindgrens fortællinger og udviklet 50 helt nye strikkeopskrifter til børn og voksne.
Her er strikkeopskrifter inspireret af de kendte og elskede karakterer i Astrid Lindgrens vidunderlige univers: Familiens egen Emil kan få en hue og trøje, og Lottes gris kan blive en ny favorit hos den allermindste.
I Strik fra Astrid Lindgrens verden finder du opskrifter på trøjer, sweatre, jakker, huer, vanter, sokker og meget andet – alt sammen i forskellig sværhedsgrad og med forskellige garntykkelser.